Už je potom… Mnohí z nás si vydýchli, mnohých čaká veľa práce so škodami, ktoré spôsobila veľká voda.

Možno je vhodný čas pozrieť sa na to, čo fungovalo, čo nefungovalo, na čo sme boli pripravení, čo nám chýbalo, na ktorého suseda sa dá spoľahnúť v ťažkej chvíli. Hlavne preto, aby sme v budúcnosti predišli zbytočným škodám.

Každý hlavne sám za seba. Spoliehať sa totiž len na to, že nedocenený dobrovoľný hasič príde na pomoc práve ku mne a včas, je tak akurát cesta do záhuby.

Aká je zodpovednosť vedenia mesta?

Verím, že vedenie mesta spravilo maximum, čo sa počas náročného víkendu dalo a na čo malo kapacity. Pripravenosť resp. nepripravenosť či už materiálna alebo personálna je na posúdení kompetentných.

Čo nemožno prehliadnuť!

V roku 2018, keď P. Novisedlák nastúpil prvýkrát do vedenia mesta ako primátor. Hneď na prvom zasadnutí spolu s poslancami zastupiteľstva zrušil komisiu na ochranu verejného záujmu, bezpečnosti a civilnej ochrany. Bola nahradená Komisiou na ochranu verejného záujmu.

Navonok iba zmena názvu, no zo štatútu komisie vypadli činnosti pre oblasť bezpečnosti a oblasť civilnej ochrany a to bez náhrady.

  1. Komisia v rámci svojej činnosti pre oblasť bezpečnosti :
    1. Oboznamuje sa so stavom kriminality, s jej metódami, spôsobmi, miestami, objektmi a predmetmi záujmu páchania, analyzuje ich, vyhodnocuje a navrhuje preventívne opatrenia na zlepšenie situácie v danej oblasti. Za týmto účelom si na zasadnutie komisie prizýva zástupcov MsP a PZ,
    2. Vyhodnocuje stav a úroveň verejného poriadku, navrhuje opatrenia preventívnovýchovného charakteru so zameraním na najproblémovejšie skupiny obyvateľov (osoby drogovo závislé, neprispôsobivé, bezdomovci, vandali a pod.),
    3. Vydáva stanoviská k materiálom, ktoré sa týkajú zabezpečenia a činnosti mestskej polície (napr. rozširovanie kamerového systému monitorovania verejných priestranstiev, materiálno-technického vybavenia, spôsobu výkonu služby a pod.)
    4. Navrhuje opatrenia na zvýšenie bezpečnosti v cestnej premávke v spolupráci s komisiou dopravy, infraštruktúry a informačných technológií (napr. skvalitnením osvetlenia prechodov pre chodcov, stacionárnym meraním rýchlosti na vybraných úsekoch, zvýšeným dohľadom nad cestnou premávkou v miestach s najväčšou nehodovosťou a pod.).
  2. Komisia v rámci svojej činnosti pre oblasť civilnej ochrany:
    1. Navrhuje opatrenia zamerané na ochranu života, zdravia a majetku spočívajúce najmä v analýze možného ohrozenia a v prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov činností pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí,
    2. Vyhodnocuje úroveň ochrany osôb, zdravia a majetku z pohľadu povinností, ktoré obciam ukladá zákon a navrhuje opatrenia na nápravu zistených alebo oznámených nedostatkov,
    3. Zaoberá sa podmienkami pre včasný zásah jednotiek požiarnej ochrany, civilnej ochrany, zdravotnej pomoci a polície (napr. prejazdnosť komunikácií, regulácia parkovania, označenia ulíc a pod.)
    4. Má právo kontrolovať plnenie VZN, ktoré sa vzťahujú na oblasť jej činnosti.

Práve tieto dve činnosti odvtedy nie sú súčasťou riadiacich štruktúr mesta. A ak sú, tak hlboko ukryté pred zrakmi obyvateľov mesta. Nie je preto dôvod, aby sme od mesta chceli ich plnenie.

Dôvody pre túto zmenu z verejných dokumentov nie sú známe. Možno nám poslanci alebo primátor povedia viac…

Iróniou usudu je, že práve v období úradovania P. Novisedláka sme boli svedkami výrazných život a majetok ohrozujúcich udalostí ako:

  • 2-ročná vírusová vojna 2020-2022
  • 2-ročná susedská vojna 2022-2024
  • Potopa 09/2024

Pamätáme na odporúčania ako „ostaň doma, otvor okno“, „ostaň doma, nájdi pivnicu“, „ostaň doma v suchu“. Odporúčania napovedajú veľa o pripravenosti mesta pomáhať riešiť krízové situácie.

Každá z udalostí si vyžadovala určitú pripravenosť na úrovni civilnej ochrany a práve činnosť komisie pre oblasť civilnej ochrany bol priestor, kde sa v rámci prevencie pred ťažkými časmi majú možnosť vyjadriť odborníci v rôznych oblastiach a projektoch, analyzovať riziká spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia a majetku.

Ako by vyzeral krízový menežment, keby komisia riadne fungovala? Čomu všetkému by sa dalo predísť? Asi opäť otázka pre vedenie mesta a poslancov.

V každom prípade verím, že sa vedenie mesta aj poslanci zamyslia nad obnovením činnosti komisie v oblasti civilnej ochrany a napríklad informačné letáky o evakuačnom balíku sa budú ukazovať aj deťom v škole v rámci branného cvičenia a nie keď je voda po kolená.

Nám ostáva iba spoľahnúť sa na seba, susedov, priateľov. Vyrovnať sa s následkami, doplniť zásoby a výbavu pre ďalšie udalosti. Nikto nevie, čo nás ešte čaká.

Držme si palce.

(jb)

Web-Monitor.sk

Informácie verejnej správy priamo do vášho emailu